קרום הלב - הסבר קצר והתפתחות רפואית בטיפול בדלקת קרום הלב

ריפוי של 100%! 

פרופסור יהודה אדלר הוזמן לתת את הרצאת הכבוד (AWARD LECTURE) בכנס השנתי של האיגוד הקרדילוגי האירופאי למחלות שריר וקרום הלב אשר התקיים בטורינו, איטליה: "נראה שאנחנו על סף 100% ריפוי של המחלה-עובדה חסרת תקדים ברפואה העולמית"

במסגרת פעילותו הענפה בארץ ובעולם וכמי שנחשב המוביל בעולם למחלות קרום ושריר הלב הוזמן אדלר לתת את הרצאת
הכבוד (AWARD LECTURE) בכנס השנתי של האיגוד הקרדילוגי האירופאי למחלות שריר וקרום הלב לזכרו של דויד ספודיק ז"ל.
בהרצאה סקר אדלר את 30 שנות פעילותו בעולם בתחום תוך כדי הדגשת העובדה שהיום פעילות זו שלו ושל חבריו בעולם הביאה את מחלות קרום הלב לכמעט 100% ריפוי- עובדה חסרת תקדים ברפואה העולמית. 
"נראה כי הגענו לריפוי של 100% לדלקות קרום הלב"

קרום הלב ודלקת קרום הלב - הסבר
קרום הלב (פריקרד) הוא שק הבנוי משתי שכבות ועוטף את הלב. במקרה של דלקת, הקרומים הללו עוברים תהליך היכול להיות מלווה בהתנפחות של שק הלב והופעת נוזל בין שתי השכבות הגורם לכאב רב עד כדי חוסר תפקוד. דלקת קרום הלב, הנקראת גם בשם פריקרדיטיס, גורמת לכאב חד בחזה. במידה והסימנים מופיעים במשך יותר מ-3 חודשים המצב נחשב כרוני.
הגורמים לדלקת בקרום הלב רבים ומגוונים, וברוב המקרים הנחת הרופאים היא שמדובר בזיהום ויראלי. הטיפול בדלקת קרום הלב תלוי כמובן במצב המחלה – במקרה שמדובר במחלה קלה, פעמים רבות היא עוברת מעצמה, אך במקרים של מחלה קשה יותר יש צורך בטיפול תרופתי ולעיתים אף כירורגי.
דלקת קרום (כפורת) הלב הינה מחלה שכיחה באוכלוסייה וחמישה אחוזים מהפניות לחדר המיון בגין כאבים בחזה הינם בשל דלקות בקרום הלב, סיבתה לרוב לא ידועה (כ-90%) וניראה כי זיהומים ויראליים הם הגורמים למחלה ברוב המקרים. בתקופת הקורונה אנחנו עדים לעליה משמעותית אף יותר בשכיחות המחלה הן כתוצאה מהוירוס עצמו והן כהשפעת לוואי של החיסונים.

פריצת הדרך בטיפול
פריצת הדרך לטיפול במחלה החלה לפני 30 שנה. אני ועמיתיי הוכחנו את יעילות התרופה הקולכיצין (תרופה נוגדת דלקת שניתנת לדלקות פרקים, קדחת ים תיכונית ועוד...) לטיפול במחלה ומניעת התלקחויות חוזרות של המחלה (RECURRENT PERICARDITIS) שהינן הסיבוך העיקרי והבעייתי ביותר של המחלה.
בהתוויות העולמיות שפורסמו לפני 7 שנים ונכתבו בראשותו של פרופסור אדלר: תרופת הקולכיצין לראשונה בעולם הייתה בהתוויה הראשונה לטיפול במחלה. בנוסף הוכחנו בעולם כולו כי הטיפול בסטרואידים, שהיה מקובל עד אז למחלה, לא רק שלא עוזר למחלה אלא מחמיר אותה לאורך זמן וגורם לשכיחות יתר של דלקות חוזרות של דלקת בקרום הלב בנוסף להשפעות הלוואי הנוראיות של הסטרואידים.
יחד עם הצלחה זו עדיין כ-10-20% מחולים אלו תחת הטיפול בקולכיצין , תרופות נוגדות דלקת שאינו סטרואידים וקורטיקוסטרואידים  סובלים מהתקפים חוזרים של דלקת בקרום הלב. בשנים האחרונות החלו תיעודיים של תרופה חדשה אנאקינרה (כנרת) שידועה כטיפול בהתוויות אחרות של דלקות פרקים ומחלות אוטואימוניות (מחלות בהן הגוף תוקף את עצמו), בנתונים שנאספו בשנים האחרונות על ידי צוותים של מומחים רפואיים התגלו עדויות נוספות של האפשרות שתרופה זו תביא מזור של 100% לחולים מורכבים אלו.
לסיום הציג אדלר את העתיד למחקרים על המחלה וזכה לאהדה אדירה ברחבי היבשת על הישגיו בטיפול במחלה.
  

בניית אתרים